Lodge St. Andrew Livingston Station No. 1587

Copyright © 1998 - 2017 Lodge St. Andrew Livingston Station  No. 1587 All rights reserved.

            Revised Tuesday 21st. January 2014.

Home Page

YEAR

BROTHER


YEAR

BROTHER


YEAR

BROTHER


1962

Charles Akers


1982

William L Akers


2002

Robert Ballingham


1963

David Linton


1983

Thomas T Forrest


2003

Mathew Fry


1964

Samuel Munn


1984

Robert Grant


2004

Allan M B Rae


1965

George Fairley


1985

Robert Neilson


2005

Robert MacLeod


1966

John C Wilson


1986

Alan Brown


2006

Robert MacLeod


1967

John W Angus


1987

Alan Brown


2007

Angus Innes


1968

Hugh R Pender


1988

Joseph Turnbull


2008

James R Graham


1969

Stewart MacIntyre


1989

Archibald G Meikle


2009

James R Graham


1970

Alexander Howitt


1990

Robert Ballingham


2010

James R Graham


1971

David Drysdale


1991

Derek Wilson


2011

Robert MacLeod


1972

John M Marshall


1992

John Glendinning


2012

Robert Spalding


1973

James Gordon


1993

Henry M Meikle


2013

Robert Spalding


1974

James Mairs


1994

Michael Baggott


2014

George Watson


1975

James Drysdale


1995

Robert H Ronald


2015

James A Little


1976

John L Paterson


1996

Gordon Easton


2015

James A Little


1977

James N McKinna


1997

Gordon Easton IPM


2017


1978

Gibby Sutherland


1998

Bruce Rutherford


2018


1979

James Bennie


1999

Brian Buist


2019


1980

Nicol Cooper


2000

Brian Buist


2020


1981

James Mairs


2001

Bruce Robertson


2021


PAST MASTERS OF THE LODGE

Click on Thumbnail to view larger image. Click on (X) or on the page to exit

Return to Home Page

Indicates Deceased

YEAR

BROTHER

YEAR

BROTHER

YEAR

BROTHER

1962

Bro. David Drysdale

1982

Bro. Colin S. MacIntyre

2002

Bro. David McLachlan

1963

Bro. Alexander Brownie

1983

Bro. James Reid

2003

Bro. John M. Marshall

1964

  Bro. Henry Docherty

1984

Bro. James Whyte

2004

Bro. Joseph Turnbull

1965

  Bro. Henry Docherty

1985

Bro. Henry M. Meikle

2005

Bro. Matthew Fry

1966

Bro. Henry Docherty

1986

Bro. David Wyper

2006

Bro. James McLaren

1967

David Linton

1987

Bro. David Wyper

2007

Bro. James A. Little

1968

John C Wilson

1988

Bro. Richard O. Allan

2008

Bro. David Wyper

1969

David Linton

1989

  Bro. Colin S. MacIntyre

2009

Bro. Matthew Fry

1970

Charles Akers

1990

Bro. Peter Burnside

2010

Bro. Robert Broadley

1971

Charles Akers

1991

Bro. David Wyper

2011

Bro. Robert Broadley

1972

Samuel Munn

1992

Bro. Joseph Turnbull

2012

Bro. James R. Graham

1973

David Wyper

1993

  Bro. Donald Grant Meikle

2013

Bro. Jeff Martin

1974

John W Angus

1994

Bro. James Whyte

2014

Bro. Jeff Martin

1975

Bro. John Burnside

1995

Bro. Robert B. Ballingham

2015

Bro. Graham Milner

1976

Bro. Andrew Crow

1996

Bro. Douglas Easton

2016

Bro. James Haldane

1977

  Bro. David Drysdale

1997

Bro. Douglas Easton

2017


1978

  Bro. Charles Dunleavy

1998

Bro. Albert Nicol

2018


1979

Bro. John Marshall

1999

Bro. George Buist

2019


1980

Bro. David Wyper

2000

Bro. David McLachlan

2020


1981

Bro. Samuel Mairs

2001

Bro. David McLachlan

2021


DEPUTE MASTERS